DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Vítá Vás CHS ALÍK

seznamování morčat
seznamování morčat...

Morčata - Vícečetný chov morčat


Morče je společenské zvíře. V bytě může být chováno i jako "jedináček", ovšem pod podmínkou, že bude mít dostatek lidské společnosti a pozornosti, jinak bude strádat. Ale i tak je lepší, má-li u sebe kamaráda. Chovat pohromadě samce a samici není nejlepší nápad, pokud nejste připraveni vypořádat se čtyřikrát do roka s malými morčátky a jejich vyčerpanou maminkou. Dáte-li k sobě dvě morčata stejného pohlaví v mladém věku nebo rozhodnete-li se pro dva sourozence z téhož vrhu, bude jejich soužití ve většině případů probíhat bez problémů. V případě dvou samců je důležité, aby se v jejich blízkosti nevyskytla samice; v takovém případě riskujete zuřivé souboje.

Společné umístění dvou dospělých zvířat stejného pohlaví
Možná se rozhodnete pořídit společnost svému dospělému morčeti. Umístění dvou morčat stejného pohlaví pohromadě však má svá úskalí a zdaří se nejlépe, když alespoň nové morče ještě není pohlavně dospělé, tedy ve věku do tří měsíců. I tak je nutné, abyste v období zvykání měli k dispozici dvě klece. Dospělé morče, tedy to, které jste měli dříve, musí být totiž přeneseno k mladšímu a nikoli naopak, takže výměna klecí je nezbytná. Klec, v níž budou obě morčata bydlet, nejdříve důkladně vyčistěte. Nechejte v ní mladší morče několik dní samotné, aby zde nechalo svůj pach. Po této etapě k němu přeneste dospělé morče, aniž byste klec vyčistili. Většinou pak vzájemné seznámení proběhne hladce.

Možná máte dvě dospělá morčata a chcete k nim přidat jedno mladší morče stejného pohlaví. V takovém případě je počáteční postup shodný. Mladé zvíře zanechá jako první v nové kleci své pachy. Potom bude následovat podřízené morče ze stávajícího páru. Když se noví spolubydlící spřátelí a dobře spolu vycházejí, může po několika dnech následovat dominantní morče. Tímto způsobem lze skupinku morčat libovolně zvětšovat, dokud nedosáhnete početního limitu daného velikostí klece, a tím i hranice snášenlivosti. Na dostatečný životní prostor je třeba dát si dobrý pozor! Nesnažte se období zvykání zbytečně urychlovat, netrpělivostí byste mohli hodně pokazit.

Jiný způsob, jak zvětšit skupinku morčat, je pořídit si nejprve samici a k ní přikoupit (nebo si zapůjčit) samečka. Mladé samice z následujícího vrhu mohou zůstat s matkou: taková skupinka nebude působit žádné problémy. Samcům najděte nový domov, nebo je můžete držet pohromadě v jiné kleci, ať již s otcem nebo bez něj.

Umístění samce a samice pohromadě
Umístění páru do jednoho příbytku funguje téměř u všech hlodavců stejně: v každém případě přenášejte samici do příbytku k samci, a nikoli naopak. Párek morčat může žít nějakou dobu pohromadě, ale během porodu a kojení je nutné oddělit samce od samice. Pokud tedy je vaším prvním zvířetem samec, bude vzájemné představení jednoduché: samici prostě dáte do klece k sami. Po troše vzájemného očichávání a možná i haštěření se oba poměrně brzy budou vzájemně akceptovat. Je-li však vaším prvním zvířetem samice, čekají vás stejná "škatulata" jako v případě soužití dvou morčat stejného pohlaví. Samec musí nejprve zanechat své pachy v předem vyčištěné kleci, do níž jej bude samice následovat o několik dní později.

Ve zkratce:
Samci - V případě soužití samců je důležité si uvědomit, že bude probíhat bez problémů, dokud neucítí ve své blízkosti samici. Pokud jsou tedy samci vaší jedinou skupinkou morčat, vše je v naprostém pořádku. Máte-li však i skupinku samic, nesmíte jejich příbytek umístit v blízkosti samců.

Jak poznat dominanci - Dominantní morče ve skupině nebo v páru je to, které má jako první přístup k potravě a jako první se vám ukáže, když přistoupíte ke kleci.

Problémy při seznamování
Jestliže i přes veškerou snahu dochází mezi novými spolubydlícími k šarvátkám, je třeba, abyste nezasáhli příliš brzy, ale ani příliš pozdě. Časný zásah neumožní morčatům, aby si mezi sebou stanovili hierarchii, což může probíhat za poměrně značného hašteření, pištění a pronásledování. Dokud neteče krev a nezaznamenáte-li opravdovou agresivitu, nechejte zvířata být. Zůstaňte poblíž, ale nikoli přímo nad klecí, protože vaše přítomnost by morčata znervózňovala a stres by je negativně ovlivňoval. Příliš pozdní zásah je chyba, protože dochází-li ke zraněním, je skutečně nutné zakročit. Typickou reakcí je vyndání oběti útoků z klece, její ukonejšení a umístění v jiné kleci, je to však velká chyba. Útočník nyní přesně ví, jak svého rivala vypudit a při dalším pokusu o společné umístění bude reagovat ještě ostřeji. Proto je v takových případech vhodné vyndat z klece právě útočníka, nikoliv obět. Později se můžete pokusit o nové sblížení.
Pokud by se soužití stále nedařilo, můžete izolovat útočné morče v přenosce, kterou umístíte do velké klece. Jakmile přestane na nově příchozího reagovat agresivně, učiňte další pokus. Jinou metodou je rozdělení klece průhlednou přepážkou (například pletivem) na dvě části, nebo umístění dvou klecí těsně vedle sebe tak, aby se zvířata mohla vzájemně dotýkat a očichávat. Potom zvířata vzájemně prohodíte, aniž byste klece vyčistili. Pokud zvířata neprojevují agresivitu, můžete se znovu pokusit o společné umístění.


zdroj: Zoo-lexia