DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Vítá Vás CHS ALÍK

nemocné morče

 

MORČE (CAVIA PORCELLUS) 
vyžadují exogenní přísun vitaminu C
špatně snáší hospitalizaci, při vyšetření může dojít k srdeční a respirační zástavě
podmínkou terapeutického úspěchu je snížit stres na minimum a poskytnout zdroj energie
málo citliví k podání kortikoidů

  Průjem
Zkažená potrava, znečištěná voda nebo krmení s příliš velkým obsahem vody mohou být příčinou průjmu. Dalším možným důvodem může být i náhlá změna krmiva. Nové krmivo proto raději přimíchávejte do původního, přičemž podíl nového krmiva postupně zvyšujte. Morče tak získá možnost zvyknout si na novou potravu postupně a vyhnete se zažívacím potížím. Při lehkém průjmu může být řešením dočasná dieta v podobě tvrdého chleba, sucharů a vařené rýže, nebo dieta, při níž morče dostává pouze seno, vodu a po jednom dni ještě zelené granule. Zvířeti, které má průjem, podávejte alespoň týden žádné ovoce a zeleninu, nicméně se postarejte o to, aby i v tomto období dostávalo nezbytnou dávku vitamínu C ve formě tablet a aby mělo dostatečný přísun tekutin. Dokud průjem zcela neustane, je nutné každý den čistit klec a nakonec ji důkladně vydezinfikovat. U silnějšího průjmu, který je provázen nechutenstvím a apatií, bude nezbytná urychlená návštěva lékaře.

Nachlazení
Nejběžnějšími příčinami nachlazení jsou průvan a chlad v kombinaci s vlhkem. Prvním příznakem onemocnění je mokrý čenich. Okamžitě morče přeneste do místnosti s pokojovou teplotou (pokud však morče žije venku, je třeba k přechodu do tepla použít nejprve nevytápěnou místnost. Pakliže se nachlazení začne projevovat vážnější formou, například chraplavým dýcháním a výtoku z nosu, hrozí zápal plic a jedinou pomocí bude léčba antibiotiky, které vám předepíše veterinář.

Otoky
Zpozorujete-li na těle morčete nateklé místo, je rozumné ihned navštívit veterináře, protože by mohlo jít o absces. Absces je ranka (například po kousnutí), kolem níž se pokožka zacelila příliš rychle, aniž by se rána zcela zahojila; hnis pak nemá kudy vytéci. Zvěrolékař absces otevře a ranku vyčistí. Pokud se však ukáže, že jde o zhoubný nádor, veterinář posoudí, zda je nutné jeho odstranění, což mimo jiné záleží také na věku morčete.

Plísňové onemocnění kůže
Plíseň se vyznačuje viditelnými stroupky na čenichu morčete; podobné stroupky se nejspíš nacházejí i v srsti, kde však nejsou vidět. Plíseň neohrožuje přímo život morčete, ale mohou se jí nakazit ostatní zvířata i lidé. Neodkládejte proto návštěvu veterináře. Léčba je dlouhodobá a spočívá ve speciálních koupelích. Plíseň má na pohled velmi podobné příznaky jako kožní roztoči. Rozdíl je patrný v počáteční fázi onemocnění: Plíseň se šíří od oblasti hlavy a nohou, zatímco roztoče najdete nejdříve na těle morčete.

Kožní roztoči (svrab)
Roztoči jsou drobní cizopasníci, kteří žijí v kůži hostitele, vytvářejí v ní chodbičky a během krátké doby jsou schopni napáchat velkou škodu. Jejich přítomnost zpozorujete nejprve jako řídce osrstěná nebo zcela holá místa, většinou na zadní části těla morčete. Během několika týdnů může být zasažena celá plocha kůže, tak daleko to však rozhodně nesmíte nechat dojít. Svrab je nakažlivý, nicméně postihuje zpravidla pouze méně odolné jedince. Tuto nemoc lze léčit pomocí speciálně vyvinutých účinných prostředků.

Ušní roztoči
Jestliže vaše morče neustále potřásá hlavou nebo ji drží na stranu, může být postiženo ušním roztočem. Ušního roztoče lze poznat podle tmavých výměšků v uchu; tento cizopasník se živí ušním mazem a kožními šupinkami, což působí podráždění ucha, a tím i větší produkci mazu, který následně poskytuje dostatek potravy pro další generace roztočů. Tohoto nakažlivého onemocnění se morče nikdy nezbaví samo, ovšem pomocí speciálního prostředku od veterináře tento problém odstraníte snadno.

Vykousaná srst
Morče si může ze stresu vykousávat srst na určitých částech těla. Možná se cítí osamělé, nebo je v jedné kleci příliš mnoho zvířat pohromadě. V takovém případě stačí pořídit osamělému morčeti společnost, nebo mu sami věnovat více pozornosti; velkou skupinu morčat naopak třeba rozdělit, případně jim pořídit větší příbytek. Výsledky se dostaví záhy. Morčata si ale také někdy vykusují srst navzájem. Především mladá zvířata se občas poperou, poškození srsti může způsobit i matka, která svá mláďata příliš vehementně čistí. V takovém případě problémy ustanou, jakmile mladí povyrostou.

Problémy s chrupem
Přední zuby všech hlodavců, tedy i morčat, neustále rostou a obrušují se o protilehlé zuby. Je proto nutné, aby mělo morče dostatek příležitosti k hlodání, které takovému obrušování napomáhá. Dočasné problémy mohou nastat, když se jeden ze zubů ulomí (při pádu nebo z nedostatku vitaminů či vápníku). I protilehlý zub se pak odštipovat, dokud ulomený zub nedoroste natolik, aby oba zuby vzájemně dobře doléhaly. Dlouhodobé problémy nastávají, jestli horní a dolní zuby do sebe z nějakého důvodu nezapadají. Takto srostlé zuby se nemohou vzájemně obrušovat, a mohou proto narůst takzvané "sloní zuby", dosahující k protilehlé dásni. jestliže se tato potíž objeví již u mladého morčete, které teprve začíná jíst pevnou stravu, musíte se smířit s tím, že mu budete muset nechávat zuby pravidelně zaštipovat. Tento problém je stoprocentně dědičný, takže je jen rozumné nepoužívat takové morče k dalšímu chovu. Také pád může způsobit, že zuby již do sebe dobře nezapadají a bude nutné je pravidelně zaštipovat.
Složitější situace nastává tehdy, když vzájemně nedoléhají stoličky. Stoličky ve spodní čelisti stojí poněkud šikmo směrem dovnitř a mají se obrušovat o horní stoličky, které v užší horní čelisti směřují mírně ven. Jestliže protilehlé stoličky rostou mimo sebe, morče slintá, skřípe zuby a z jídla vybírá pouze měkké kousky. Brzy však schopnost kousat a polykat ztratí docela, začne viditelně hubnout a nakonec pojde. Je proto nezbytné takto špatně rostlé stoličky uměle brousit pod narkózou, a to ve stále kratších intervalech, takže je většinou rozumnější nechat takového nešťastníka utratit.

zdroj:zoo-lexia

Vši a všenky

Příznaky: morče se nadměrně škrábe, může mu začít vypadávat srst (zvláště u citlivějších zvířat), ale také nemusí být příznaky moc znatelné. Šedé podlouhlé tečky u kořenů chlupů, mohou se pohybovat.

Vši se živí krví a jsou přenosné na člověka, všenky se živí kožním mazem a šupinkami a člověka nenapadají.

léčba:  Arpalit , Diffusil, K.O.

JÁ JSEM POUŽILA STRONGHOLD - K ZAKOUPENÍ U VETA, JE TO ŠETRNÉ A VELICE ÚČINNÉ, STAČÍ KAPIČKA MEZI LOPATKY. ÚČINNÉ I NA UŠNÍ SVRAB U POTKÁNKŮ !!! 

A TEĎ PODROBNĚJI, ODBORNĚJI:

NEMOCI KŮŽE:

První nemoc, se kterou jsem se setkala, byl svrab, kdy mi onemocněla moje Cecílie a merinka Scarlet od Zlaťáka, která ale po aplikaci injekce začala jako by přepadávat na jednu stranu, pak na druhou a další návštěvy veterináře se už nedožila. Cecílie to nejen přežila - toho veterináře - ale i se uzdravila.

Později jsem zjistila, že se jedná o tzv. zoonózu, tedy nemoc přenosnou na člověka.

 

Kožní svrab
 Trixacarus caviae (Caviacoptes caviae) 
 intenzivní celotělový pruritus hypotrichóza a šupinatění
 není-li svrab včas rozpoznán a léčen, vyskytují se tonickoklonické křeče (obvykle vyvolané manipulací) a průběh může být fatální. 
Chirodiscoides caviae se drží na povrchu kůže, není tak častý a nezpůsobuje tak výrazné klinické potíže.

K léčbě se používají opakované akaricidní (protiroztočové) koupele nebo injekční preparáty.

léčba:  ivermectin

 Zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei L.,) je roztoč, který způsobuje onemocnění zvané svrab. Jedná se o ektoparazita z čeledě Sarcoptidae, který žije ve svrchních vrstvách kůže, kde si vrtá chodbičky a živí se tkáňovým mokem. Objevuje se na těle zvířátka jako velice svědivé onemocnění, které nutí k úpornému drbání až do krve. Srst vypadává a tvoří se strupy. Jde o velmi nakažlivé parazitární onemocnění a pro nakažení je nutný kontakt s už nakaženým zvířetem. Zpočátku bývají postižena řídce ochlupená místa na těle napadeného zvířete.  Do 14 dní až dvou měsíců od objevení se prvních kožních problémů na výše uvedených místech se může parazit rozšířit na celé tělo zvířete , zanedbané dlouhotrvající onemocnění charakterizuje zhrubělá rozškrábaná ztmavlá svědící a zapáchající kůže bez chlupů s nadměrnou tvorbou odlučujících se kožních šupin a vyhublost. Vyvrtané chodbičky v povrchových vrstvách kůže jsou bránou pro vstup bakteriální infekce do těla napadeného zvířete.

Zákožka svrabová není schopna  mimo epidermis žít déle než 3 dny - tedy, nemůže se dostat do okolí

Původce je přenosný na člověka. Již za několik hodin po napadení se objevují na rukou a trupu svědivé pupínky. Příznaky zmizí samy do 4 týdnů po vyléčení zvířete.

Potravinové doplňky pro lidi:

Řasy chlorella - doplňují minerální látky ve vyváženém poměru

Fytoterapie:
Aloe vera má vynikající hojivé účinky, aplikujeme jej na postižená místa.

 

Alopecie

 okusování srsti (postižena mláďata a hierarchicky podřízení jedinci) 
 léčba: hormonální alopecie u multiparních samic

Pohlavní systém: 

Ketóza gravidních samic

nejčastěji u obézních samic během posledních 2 týdnů gravidity
negativní energetická bilance, tlak gravidního uteru na cévy, čerpání vlastních zásob - lipidóza jater
příznaky: náhlá anorexie, během 24 hodin ulehnutí a dyspnoe, ketolátky v moči, během 2-5 dnů může nastat smrt.
léčba:obvykle není moc úspěšná, pokud možno ukončit graviditu, rehydratace organismu, glukóza inj, kortikoidy

 

Ovariální cysty
 samice 2-4r
velikost - 0,5-7 cm; ojedinělé, mnohočetné 
asociované problémy - cystická hyperplazie endometria, leiomyom, endometritida
ztráta plodnosti, bilaterální symetrická alopecie
léčba: hCG 100 IU lm, opak. za 7-10 dní                                                                                                                                                                                      
lék: SUPERGESTRAN , injekce, za 14 dní očkování znova
perkutánní drenáž

cysty u mojí Cecílie - vypadaná srst, vyboulené břicho, kůže bez jakýchkoliv změn, žádné škrábance ani strupy, žádné zarudnutí

 

 zadní noha:                                                                                                   hřbet:

 

  a druhá zadní nožička

dle veterináře vypadávání kůže i na hřbetě je způsobeno hormonální změnou, Cecílie neměla miminka

30.1.2009 - další injekce, cecílie vypadá v pohodě, boule se jí zmenšily, tak myslím, že lék dobře zabral

TAK JE ČERVEN A CYSTY SE OBJEVILY ZNOVU.......

                                                                       

 

 

BAKTERIÁLNÍ ONEMOCNĚNÍ


Tularemie
zoonóza
Francisella tularensis, rezervoárem jsou divoce žijící hlodavci a zajíci, v ohniscích se může šířit na domácí králíky bodavým hmyzem; není časté
chronicky probíhající onemocnění s nespecifickými příznaky, lymfadenopatie v oblasti hlavy a krku, fokální nekrózy v játrech

Listerióza
Zoonóza
Listeria monocytogenes, šíří se aerogenně i hmyzem
celková sepse, případně hnisavá encefalitida a otitis interna.

 

No, a dostávám se k tomu nejhoršímu a to - PLÍSEŇ 

Plísně - Dermafytoy - Trichophyton a Microsporidium. Nejčastěji začíná na nose, okolo uší jako kruhová změna na kůži spojená s vypadáváním srsti, převážně nesvědivá, později rozšiřující se na trup a končetiny. Objevuje se především u mladých nebo stresovaných jedinců (časté transporty, březosti, poporodní obdobím, onemocnění, u dlouhosrstých častěji (bývají skrytými nositeli). Spousta infekcí často probíhá skrytě, takže si jich nevšimneme. Imunitní systém zdravých zvířat udrží infekci pod kontrolou. Při březosti, stresu nebo jiném onemocnění se spory plísní aktivují a propukne onemocnění. Přenosné na člověka!!! Konečnou diagnostiku provede veterinární lékař pomocí kultivace plísní (orientačně pomocí detekční půd - DTM, WOoody lampy, aj.)

Nepleťte si však tyto kožní plísně se zeleným povlakem na zkažených potravinách či s ,,mapami“ na vlhkých zdech starých domů.Dermatofytózu způsobují většinou plísně rodu Microsporum a Trichophyton,které se ,,specializují“na život na pokožce a vsrsti různých zvířat (a někdy i lidí).Tyto plísně žijí,rostou a množí se pouze na pokožce ,všude jinde se vyskytují ve formě spór,což je klidové ,,hibernační“stádium těchto plísní.Díky němu dokážou přežít v prostředí či na různých předmětech i několik let.

Pravidelně dezinfikujte

Charakteristickými místy,kde spóry plísní přečkávají ,jsou dřevěné součástí. Nevěřte,že tato plíseň je pouze známkou ,,špíny“ či špatné hygieny.

 

Řešení: koupel v Imaverolu 1:50 (1 díl Imaverolu k 50TI dílům vlažné vody) 3-4x vždy po 4 dnech opakovat, přípravek se neoplachuje. Ketokonazol (Nizoral krém a šampon) nebo clotrimazol (Canesten, Imazol, Imacort) - pouze na Microsporum. Natamycin (Pimafucort) - obsahuje též ATB, takže likdviduje kromě dermatofytóy i sekundární infekci. Jako doplněk lze použít i Panolog emulzi 1-2x denně do vymizení příznaků, minimálně 2 týdny. Celkově: ketokonazol (Nizoral tablety) 10-40 mg/kg minimálně po 2 týdny (nizoral působí jen na některé druhy plísní). Griseofulvin 25 mg/kg po 21 dní (použití v zahraničí u nás neregistrován)

 PŘÍPRAVKY:


A .....příběhy chovatelek, jak to začalo.....Holkám moc děkuji, protože i já jsem ze začátku tápala a ne každý má ve svém okolí kliniku se specializací na hlodavce a také finance, pokud se jedná o studenty nebo děti. Tím nechci zlehčovat problém plísní, samozřejmě, že je nutné udělat podrobnou kultivaci, jakého druhu je plíseň a pak léčit. Ale všude se dočtete, že plíseň se objevuje u stresovaných jedinců - vzniká při odstavu mladých, časté transpotry, březost, poporodní období - a tomu chcete jak zabránit? To nebudeme morčata převážet, připouštět a budeme hlídat, aby se nestresovala? Docela nereálné, to by pak dobrá polovina chovatelů musela s chovem skončit.  

PŘÍBĚH Č.1:

jak se to vyvíjelo -  koupila jsem ji ve zveráku a až doma jsem si toho všimla a to to nebylo na začátku, ale v dost pokročilém stádiu.. ale vlastně... si vzpomínám, že před tou druhou injekcí co měla dostat se jí to rozlezlo i na druhém uchu... No plísně jsou takové svině, teď popisuju jak to začalo -  na tom nejdřív nepoškozeném uchu.. nejdříve nebylo vůbec nic poznat, já sem ji to ucho kontrolovala každý den, kdyby se ji to náhodou rozlezlo... a pak jeden den se ji na boltci jakoby odloupla kůže a pak to šlo už docela rychle, proste to vypadalo jako se jí odloupávala kůže a měla to i trochu zarudly, ale docela nepatrně, a hlavně si ty uši nedrbe, takže to nesvědí... no a jak se ta kůže odloupávala, tak se ji tam začaly dělat stroupky... nic víc tam poznat není a začalo to jakoby vevnitř v uchu, v té vnitřní  straně..
To druhé ucho, to hodně nemocné má napadené úplně celé, z vnitřní i vnější strany a už se jí to začalo rozlejzat po hlavičce, ale to jsem to už začala léčit a pak sem ji ještě trošku objevila za přední tlapkou, vypadá to,  jako by ji tam někdo strhnul kousek kůže... a všimla jsem si toho náhodou, když jsem ji hladila... Každopádně na blogu doporuč, ze když si bude někdo kupovat morce ve zverimexu, tak ať si ho nejdřív pořádně prohlédne... nebo může počítat s nákladama na léčbu.. mě to zatím stálo přes 200.. protože mi nejdřív doktor diagnostikoval svrab a nejsem jediná,  komu se to stalo, že na plíseň veťák říkal, ze je to svrab... někdo to psal v diskusi.. veterinářka mi na tu plíseň napsala myslím betrofen mast.. ale teď si nejsem jista.

PŘÍBĚH Č.2:

 při prohlídce srsti morčete jsem zjistila dvě skvrnky jednu na lopatkách vlevo a druhou asi centimetr za pravým ouškem. Jednalo se o malý škrábaneček se zaschlou krví a s trochou šedé okolo bez srsti opravdu malých rozměrů. Myslela jsem že morče se jen škráblo kvůli dlouhým nehtům jenž jsme následně ostříhali. Morčina zůstala na víkend doma když sem dojela ložisko na levé straně, bylo už asi centimetr dlouhé a půl cenťáku široké hladká kůže s šedivým povlakem jen s tím malým škrábancem u prostřed bez srsti- morče se škrábalo ale jen trochu a občas. Po konzultaci s chovatelkou,  která mi napsala, že bráška má plíseň taky jsem šla na veterinu pro doporučený imoveral (bez morčete nač ho stresovat). Veterinář mi řekl, že mi imoverak nedá, neb ho má jen ve velkých lahvích a těch je pro morče škoda a že podle něj je to svrab, protože ten je podle něj u morčat častý. Tvrdila sem mu sice že vím že je to plíseň,  ale on se hájil tím že svrab už viděl mockrát a že má různé podoby (dnes pochybuju, že vůbec kdy viděl morče- dle většiny chovatelů je svrab u morčat vzácný nebo minimálně méně častý než plíseň). Nicméně po dlouhém dohadování mě poslal do lékárny pro sprej Clotrimazol že prej to na to pomůže. Tak sem šla a koupila clotrimazol (stojí sedumdesát korun) a morče ostříhala a pracně s tím patlala(přípravek je ve spreji a nanést ho na morče dá dost práce navíc by se měl aplikovat každý den po dobu jednoho týdne). Výsledek byl, že z fleku se stala po půl týdnu zarudlá skvrna s krvavým okrajem- tak jsem zahájila průzkum co je špatně. Clotrimazol je na použití na morče nevhodný! a navíc zabíjí jen plíseň Microsporum, jenže moje morče mělo zrovna tu druhou. Šla jsem k jinému vetovi a tam za 35 korun koupila ivomeral- za týden se krvavé rantlování ztratilo a začala růst srst,  po druhém koupání vypadalo vše ok a tak jsem si říkala, že třetím už morče nebudu mučit, jenže jsem mu nenamáčela hlavu a tak sem přehlédla ještě jedno ložisko plísně na líčku (bylo schované pod chlupama) po jedné koupeli a ještě dvakrát patlání toho místa je morče už úplně ok.

 PŘÍBĚH Č.3:

mám krátkosrstá morčátka.Byli jsme u veta ta nám vzala pár chloupků a za 10 dní si mám zavolat na výsledky. Do té doby to můžu natírat slabým roztokem hypermanganu.Jinak já mám dvě morčata, samce,ale oni se moc nemusí,takže jsou stejně každý zvlášť.jsou to takový bílý stroupky občas se odlupují,takže to vypadá, jako kdyby měl lupy,po asi tak 3-5 dnech to začne vylysávat. takže teď má vyholenej čumáček a natíráme a natíráme a až dojdou výsledky,tak podle toho,co to bude,nám doporučí další léčbu,ale říkala, že se to bude pravděpodobně nějak oplachovat roztokem síry.jinak jsme platily za ten rozbor necelých 300 kč.

PŘÍBĚH Č.4:

 

je pravdou, že Nizoral šampon se používá zejména proti lupům, ale k tomuto účelu – plíseň - mi byl doporučen přímo veterinářem na VfU v Brně. Na jednu stranu jsem byl s touto radou a de facto okamžitou diagnózou spokojen, nicméně přijde mi poněkud podivné, že když jsem tam byl před půl rokem a upozorňoval lékaře (tehdy tam byl jiný) na "výrazné línání spolu s částečkami kůže", tak "to bylo v pořádku" a nyní to bylo "poměrně rozsáhlé plísňové onemocnění". No nic.:-(
K tomu Nizoralu – zatím léčba probíhá takto:
morčíka je třeba v šamponu koupat každý čtvrtý den. Já tak činím od minulého úterka, takže chudák morčák už musel podstoupit tři koupele a o víkendu jej čeká čtvrtá. Musím ale podotknout, že vizuálně to opravdu dosti pomáhá - srst je lesklejší, mnohem méně vypadává a na dotek je výrazně kvalitnější. Morčíkovi dokonce začaly znovu zarůstat lysinky na tlapkách, které tam měl již velmi, velmi dlouho. Zvířátko se téměř přestalo drbat a přijde mi mnohem spokojenější.
Po koupeli je samozřejmě třeba morčáka vysušit, protože  morčata jsou poměrně náchylná k zápalu plic. Takže po vytažení z vody následuje suchý ručník a fén. Tohle je asi ta nejoblíbenější část - to víš, teplo. Jen je potřeba dávat pozor, aby to teplo nebylo příliš velké, to taky není zdravé.
Po koupeli a vysušení je dobré morčáka vyčesat, aby byly ze srsti odstraněny uvolněné chlupy, které by tam mohly tropit neplechu.
Shrnutí je zatím takové, že to pomáhá, srst se lepší, morčík se nedrbe a lysinky a vypadávání chlupů mizí...:-)

 

A teď můj příběh:

Nejedná se o morčíka, ale o mě. Udělala se mi na krku oválná skvrna, červeně ohraničená, uvnitř zdravá kůže. Šla jsem ke kožařovi, napsal mi Myfungar, abych to natírala, nakažlivá prý nejsem, chtěl mi samozřejmě napsat kortikoidy, ale řekla jsem mu, že kojím, tak tedy prý to ne. Ale pro malého ani nikoho z rodiny nejsem nakažlivá což jsem se docela podivila, protože plísně jsou nakažlivé, ale budiž. A hlavně, řekl, že tedy neví, co to mám. Udělali stěr, který byl pozitivní na plíseň - hlavně, že nejsem pozitivní na HIV !!! no a v mazání Myfungarem mám pokračovat. Jaký je to druh plísně neví, to až prý přijdou výsledky. Ptala jsem se, jestli mám vydesinfikovat byt, prý proč? Tak jsem řekla, že to všude na netu píšou a on na to, že takové blbosti nemám číst. Jo a prý, kdybych k němu ani nešla a koupila si Myfungar v lékárně, tak to bylo taky OK. A prý to ani nemusí být od morčete, prý jsem si to mohla přinést odkudkoliv. Toť potěšující zpráva....Hlavně, co bylo důležité - řekl, že ode mě to zvířata dostat nemohou. No, nakonec, když to nedostali ani kluci, co mám doma, tak proč by to měla dostat morčata, se kterými se nekoupu, nekojím je a ani s nimi nejsem jinak v kontaktu - všichni mi rozumí

Takže po "radách" kožaře asi změním doktora, začnu chodit k veterináři, ten mi řekl jasnější informace. 

A tak jsem jako paranoik začala prohledávat morčata, které by tedy bylo tím nakaženým a kupodivu, nic. Fakt nic. Jen  u jedné samičky jsem našla malý stroupek na uchu, tak jsem jí ho hned začala mazat také Myfungarem, dostali sežrat listy aloe, tato rostlinka je  jako desinfekce a navíc má výrazné antimykotické účinky, samozřejmě, že stroupek mohl být od škrábnutí samcem, neb jsem ji nechala na nakrytí. Má krásnou lesklou srst, žádné kolečko vypadaných chlupů, žádné ložisko...nevím. byt jsem stříkala roztokem teatree olejíčkem, který se prý jako prevence používá i v ZOO.

Veterinář mi řekl, že pokud by se jednalo o plíseň, tvoří se na čumáku, okolo očí,  na uších a za ušima kulaté útvary, červeně ohraničené, uvnitř vypadané chlupy, které po čase zarůstají a kolečko se rozrůstá. Kůže, která opadává má konzistenci cigaretového popele. Morče se nedrbe, plíseň nesvědí a pokud by bylo potřeba zjistit, o jaký druh se jedná, udělá se stěr a ten se pošle do laboratoře. Bylo by třeba se zvířetem manipulovat v rukavicích, nenechávat ho v kontaktu s jinými zvířaty ani lidmi, neboť plíseň patří mezi zoonózy, tedy nemoce přenosné na lidi. Podestýlku raději spálit, misky vyvařit a zvířátko přeléčit. A pak se vrhnout do desinfekce bytu. Na doporučovaný ajatin jsou téměř všechny kmeny rezistentní. Celkem účinné jsou přípravky k desinfekci FD 322 nebo MICROZID AF, je potřeba si je v lékárně objednat, běžně je nemají. Tyto desinfekce likvidují spóry během několika minut.

Dále je možnost použít i naprosto netoxický přípravek nejen na postřik v místnosti, ale i na postižené zvířátko a to OCTENISEPT. I ten je volně dostupný bez receptu v lékárně, ale musí se objednat.

 

 

 

Canesten

Antimykotikum, Dermatologikum

Canesten krém je širokospektré antimykotikum, určené pouze pro zevní použití. Působí proti řadě choroboplodných houbovitých mikroorganizmů, včetně dermatofytů, kvasinek a plísní. Působí i na některé druhy bakterií.

 

Clotrimazol

Antimykotikum.

Klotrimazol je imidazolový derivát se smrtícím účinkem na nižší houby určený k místnímu použití. Působí na patogenní a podmíněně patogenní houby rodu Candida, Torulopsis, Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum, Aspergillus, Nocardia a některé další mikromycety.

 

 

Imazol

Dermatologikum

Přípravky Imazol jsou protiplísňové a protibakteriální přípravky se širokým spektrem účinku. Účinek klotrimazolu zahrnuje všechny důležité druhy kožních plísní a jisté bakterie.

 

Myfungar:

Dermatologikum, imidazolové antimykotikum.

Léčivá látka oxikonazol tlumí růst a zastavuje množení nižších hub (kvasinek a plísní) a některých bakterií  

 

a názor lékaře, jestli přeočkovat proti plísním nebo ne:

Plíseň je všude kolem vás a není v lidských silách plísně z normálního prostředí odstranit. Jejich vliv na organismus se projevuje v zátěžových situacích - stres, nemoc, říje, porod apod. Vakcíny proti plísni nezničí plíseň na zvířeti, pouze zmírňují klinické projevy plísňového onemocnění. Na doléčení kožních lézí způsobených plísní vakcíny proti plísni používám s dobrým efektem. Nepolemizuji s tvrzením, že je možné, že s plísněmi budete bojovat stále dokola, kdykoliv se projeví oslabení organismu, ale všeobecně vakcínu proti plísni doporučuji. Hezký den, MVDr.K.Minárikov

 

 

Plíseň má na pohled velmi podobné příznaky jako kožní roztoči. Rozdíl je patrný v počáteční fázi onemocnění: Plíseň se šíří od oblasti hlavy a nohou, zatímco roztoče najdete nejdříve na těle morčete.

 Absces v praxi:

Dnes - 24.1.2009 jsem zjistila, že se Ofélii udělala pod pravým uchem boule, jako májí křečci, když si nacpou sysle. Takže jsme frčeli k vetovi. Ohmatal bouli, je prý ohraničená, nerozšiřuje se, což je dobré a  je tvrdá. Může to být zánět nebo absces.

Dostali jsme mast (moc valně nevoní, jako dezinfekce v nemocnici), pořádně vmasírovat po celé bouli každý den a mělo by to přejít. Pokud to začne měknout, okamžitě přijet. Pokud to nezmizí, tak se to prořízne  a vymačká a Ofina dostane ATB. Ale dnes to vet nechtěl prořezávat, prý počkáme, jak zabere mast.

A proč se to stalo? Snad píchnutí od ostrého sena, které může způsobit zánět. 

A foto:

    tak, Ofélka po 5 dnech zemřela. Výsledek pitvy byl absces zasahující až do mozku, neslučitelný se životem. byl tvrdý, kdyby se to nařízlo, nic by z toho nelezlo a pokud by se nasadila ATB, při takto ohraničeném a tvrdém abscesu by nepronikla dovnitř. Ofélko, budeš nám chybět !!!